14.11.2019

Servet Yanatmalle 7 000 euroa tutkimustukea

Media-alan tutkimussäätiö myönsi 5.11.2019 Servet Yanatmalle 7 000 euroa tutkimustukea hankkeelle “Exploring platform business models in the European news media: How does the traditional model transform into a platform?”

Uutistoimistojen haasteena uudessa, jatkuvasti muuttuvassa liiketoimintaympäristössä on lisäarvon tuottaminen asiakkaille. Tutkimuksen kohteena on itävaltalainen Austria Presse Agentur APA. Pääkysymys on, miten uutistoimisto on kyennyt uudistamaan traditionaalisen toimintamallinsa uudenlaiseksi monipuoliseksi alustamalliksi.

Uutismediaa tai uutistoimistoja ei ole juurikaan tutkittu alustamallin näkökulmasta, sillä suurin osa tutkimuksesta on keskittynyt uusiin yrityksiin, joiden toimintamalli on alusta lähtien perustunut digitaalisuuteen.

Projekti jatkaa Media-alan tutkimussäätiön osittain rahoittaman ”The Future of National News Agencies in Europe” -tutkimuksen työtä.